Trockenbau

A GBR-ről,vállalkozásról,

"jóindulatú,segítőkész"vállalkozókról.

MENÜ

Ezen az oldalon információkat találsz a munkavállalásról,annak

feltételeiről,és egyéb fontos dolgokról.

Az adatok szintén Ausztriára vonatkoznak,Az Európai unión belül,

már csak Ausztriában,illetve Németországban kötik munkavállalási

engedélyhez a munkát,de már csak legkésőbb 2011 márciusig.

Utána ezekben az országokban sem kell külön munkavállalási engedély.

( továbbá kérésre segíteni tudok,bármilyen kapcsolódó kérdésben)

adminy@citromail.hu

 

 

Munkavállalás


A csatlakozási tárgyalásokon született megállapodások alapján a Csatlakozási Szerződésben rögzített módon a tizenötök a tíz új tagállammal szemben a csatlakozást követő átmeneti időszakban nem a közösségi jogot, hanem nemzeti szabályozásukat alkalmazzák. Ez az átmeneti időszak legfeljebb hét évig tarthat, 2+3+2 éves szakaszolás szerint. Ez alatt az idő alatt a régi tagállamok, 2004. május elsejét követően, a magyar állampolgárok munkavállalását saját döntésük szerint továbbra is feltételekhez köthetik. Ausztria valószínűleg 2011-ig korlátozza a szabad munkavállalást.

Ausztriai munkavállalás továbbra is csak munkavállalási engedély (Beschäftigungsbewilligung) birtokában lehetséges, 2008. január 1-jétől azonban részlegesen feloldották a magyar állampolgárokkal szembeni korlátozásokat.

Ez azt jelenti, hogy bizonyos szakmák esetén (erről részletesebben lejjebb) könnyített eljárással adnak ki munkavállalási engedélyt, amennyiben a munkavállaló a kérvényezett tevékenységnek megfelelő, befejezett szakképzéssel rendelkezik az osztrák Munkaügyi Hivatal (Arbeitsmarktservice - AMS) szakmajegyzéke szerinti szakmák egyikében.

Az engedélyt az Arbeitsmarktservice adja ki, az engedély iránti kérelmet az osztrák munkáltató közvetlenül az AMS-hez nyújtja be.

I. Munkavállalás államközi egyezmények keretében

1. Gyakornoki egyezmény

Az Osztrák Köztársaság Kormánya és a Magyar Köztársaság Kormánya között létrejött, gyakornokok cseréjéről szóló egyezmény (kihirdette a 37/1998. (III. 1.) sz. Korm. rendelet) lehetővé teszi, hogy az egyezmény feltételeinek megfelelő magyar állampolgárok szakmai és nyelvi továbbképzési céllal gyakornoki munkát vállalhassanak Ausztriában.

A gyakornoki engedély iránti kérelem beadásának feltételei:
  • 18-35 éves közötti életkor,
  • magyar állampolgárság,
  • büntetlen előélet,
  • szakképesítés vagy legalább kétéves igazolt jártasság egy adott szakmában,
  • a munkakör betöltéséhez szükséges szintű német nyelvismeret (állami nyelvvizsga nem feltétel).
Gyakornoki engedély csak a szakképesítésnek vagy a szakmai jártasságnak megfelelő munkakörre kapható! Kisegítő munka, ill. rövid távú szezonális munka ebben a konstrukcióban nem engedélyeztethető.

A gyakornoki munkavállalási engedély kiadására csak érvényes munkaszerződés vagy foglalkoztatási ígérvény alapján kerülhet sor. A gyakornoki munkaszerződés időtartama minimum 6, maximum 12 hónap. A foglalkoztatás a 12. hónap letelte után kivételes esetekben még 6 hónappal hosszabbítható meg.
A meghosszabbítás engedélyezéséhez szükséges a munkaadó írásbeli nyilatkozata, s ezt egy új kérelmező űrlappal együtt (Ausztriában kapható meg) az AMS azon területi kirendeltségénél kell benyújtani, ahol az engedélyt kiállították. A hosszabbítás iránti kérelmet mindig időben, lehetőleg négy héttel az engedély lejárta előtt kell beadni.

A gyakornoki foglalkoztatás időtartamára az Osztrák Köztársaság bér-, munka- és társadalombiztosítási rendelkezései érvényesek. Amennyiben nem látszik biztosítottnak, hogy a foglalkoztatás során a munkaadó betartja az alkalmazandó jogi előírásokat, az Ön kérelme elutasításra, illetve kiadott engedélye visszavonásra kerül.

További részletes információ az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján található.

A gyakornoki engedéllyel rendelkező munkavállalók nem jogosultak az engedélymentességi igazolásra (Freizügigkeitsbestätigung), mert az engedélyeket csak 50 hétre állítják ki. Ennek értelmében nem vonatkozik rájuk a 12 hónapos szabály.

A gyarkornoki engedély iránti kérelmet a lakóhely szerint illetékes megyei Munkaügyi Központnál is benyújtható.

2. Határmenti ingázók

A Magyar Köztársaság Kormánya a határmenti ingázókra vonatkozó egyezményt a 38/1998. (III. 1.) Korm. rendeletben hirdette ki (Magyar Közlöny, 1998/14. szám). Az egyezmény végrehajtásának koordinációs teendőivel az egyezményben megnevezett szervek osztrák részről a Munkaerőpiaci Szolgálat Burgenlandi Tartományi Központját (LGS Bgld.), magyar részről a Vas Megyei Munkaügyi Központot (Vas MMK) hatalmazták fel.

Az egyezmény értelmében határmenti térségek Ausztriában a következő járások: Bruck an der Leitha, Neusiedl am See, Eisenstadt (beleértve a saját státusszal rendelkező Eisenstadt és Rust városokat is), Mattersburg, Güssing, Jennersdorf, Oberpullendorf és Oberwart.
Magyarországon Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyék számítanak határmenti térségnek.

Határmenti ingázók azok a munkavállalók, akik a két ország valamelyikének állampolgárai, állandó lakhelyük vagy legalább egy éve szokásos tartózkodási helyük a fenti határmenti térségek egyikében van, ahová - kivéve a változó foglalkoztatási helyek eseteit - naponta visszatérnek, és a másik ország egyik határmenti térségében foglalkoztatják őket.

A határmenti ingázó munkavállalás feltételei

Határmenti ingázó lehet az a magyar munkavállaló, aki:
  • állandó lakhellyel vagy legalább egy éve szokásos tartózkodási hellyel rendelkezik a határmenti térségben,
  • büntetlen előéletű,
  • nincs kiutasítva Ausztria vagy egy schengeni állam területéről,
  • az egyezmény hatálya alá tartozó területen székhellyel rendelkező munkaadó foglalkoztatási igérvényével rendelkezik.
Az engedély ágazathoz és határmenti térséghez kötött, ezen a térségen belül azonban az ingázó bármely munkáltatónál vállalhat munkát (az adott ágazaton belül).

Fontos tudni, hogy mezőgazdaság területén, illetve bizonyos szakmák esetében (pl: kőműves) nem adnak ki ilyen engedélyt.

Az ingázói engedély iránti kérelmet - amennyiben a kérelmező magyar állampolgár - a lakóhelye szerinti illetékes megyei Munkaügyi Központnál, vagy közvetlenül a koordinációs szervnél nyújthatja be.

A magyar koordinációs szerv elérhetőségei:
Vas Megyei Munkaügyi Központ
Cím: 9700 Szombathely, Hollán Ernő u. 1.
Tel.: 94/ 520-400

Az "ingázóengedély" kiállítását, illetve annak meghosszabbítását a osztrák Munkaügyi Hivatal illetékes regionális kirendeltsége végzi Ausztriában. A kérelmet csak akkor engedélyezik, ha az eddigi munkaadó vagy az egyezmény feltételeinek megfelelő másik munkáltató az ingázót tovább kívánja foglalkoztatni. Az "ingázóengedély" érvényességi időtartama legfeljebb hat hónap, mely alkalmanként hat hónappal meghosszabbítható.

További részletes információ a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ honlapján található.

II. Osztrák munkavállalási engedély

A külföldi munkavállalók foglalkoztatását Ausztriában a külföldiek fogllkoztatásáról szóló törvény szabályozza. Az alkalmazotti foglalkoztatás gyakorlásához magyar állampolgároknak továbbra is munkavállalási engedélyre (Beschäftigungsbewilligung) van szükségük.

A munkavállalási engedély iránti kérelem az AMS oldaláról tölthető le.

A munkavállalási engedélyt a magyar munkavállaló számára főszabály szerint az osztrák munkáltató kérelmezi az osztrák Munkaügyi Hivatanál (Arbeitsmarktservice - AMS).

Munkavállalási engedély kiadásának egyéb feltételei:
  • A munkáltatónak eleget kell tennie az Ausztriában érvényben lévő fizetési és munkavégzésbeli feltételeknek;
  • A munkáltatónak fel kell készülnie arra, hogy helyettesítő munkavállalókat (Ersatzarbeitskraft) kell foglalkoztatnia azoknak a munkavállalóknak a helyén, akiknek tekintetében munkavállalási engedélyt igényelt (osztrák nemzetiségűek, illetve “beilleszkedett” külföldiek ("integrierte" AusländerInnen), akik már az osztrák munkaerőpiac szereplői);
  • Nem sértheti (sérthette) meg a külföldiek foglalkoztatásáról szóló törvényt (Ausländerbeschäftigungsgesetz) és nem foglalkoztathat olyan személyeket, akik előzőleg alkalmazásban álltak nála;
  • Nem küldhet el régebbi munkavállalókat azért, hogy új külföldi munkavállalókat alkalmazzon;
  • Kizárólag saját tevékenységére vehet fel külföldi munkavállalókat (harmadik fél részére nem folytathat munkaerőkölcsönzést);
  • A munkavállalási szerződés nem fedhet illegális munkavégzést.
  • A munkavállalási engedély kedvezményezett külföldi munkavállalója illegális munkavégzéssel nem sértette meg a külföldiek foglalkoztatásáról szóló törvényt.
Azoknak a munkavállalóknak, akik Ausztriában 12 hónapig megszakítás nélkül érvényes munkavállalási engedéllyel (legálisan) foglakoztatásban álltak, már nincs szükségük munkavállalási engedélyre.

Szükségük van azonban egy az osztrák Munkaügyi Hivatal által kiállított igazolásra („felszabadító levél” - Freizügigkeitsbestätigung), amely a munkaerőpiachoz való szabad hozzáférés jogát dokumentálja. A foglalkoztatás, a munkavégzés megkezdése csak ennek az igazolásnak a birtokában engedélyezett. Ezen igazolását mindig magánál kell hordania, ha munkaügyi ellenőrzésre kerül sor fel kell mutatnia!

Az engedélyt a jogosult munkavállaló házastársa, illetve 21 év alatti eltartott gyermeke is megkaphatja, amennyiben a munkavállalónak már van ilyen okmánya, illetve Ausztriában bejelentett közös lakcímmel rendelkeznek.

Amennyiben a munkavállaló ideiglenesnek nem tekinthető időszakra hagyja el Ausztria területét,a munkaerőpiacon való mozgási szabadsága megszűnik.

A Freizügigkeitbestätigung igényléséhez szükséges formanyomtatvány innen tölthető le.

További információt az osztrák Munkaerőpiaci Szolgálat honlapján találhat.

Munkavállalási engedély könnyített eljárásban

Ausztria részlegesen feloldotta a magyar állampolgárokkal szembeni korlátozásokat.

Ez azt jelenti, hogy bizonyos szakmák esetén könnyített eljárással adnak ki munkavállalási engedélyt, amennyiben a munkavállaló a kérvényezett tevékenységnek megfelelő, befejezett szakképzéssel rendelkezik az osztrák Munkaügyi Hivatal (Arbeitsmarktservice) szakmajegyzéke szerinti alábbi szakmák egyikében.

Az érintett szakmák:
  • Ácsok
  • Adatfeldolgozó diplomás mérnökök
  • Anyagvizsgálók, aszfaltozók
  • Bérszámfejtők
  • Betonépítők
  • Biztosítási képviselők és közvetítők
  • Biztosítási ügynökök
  • Burkolók
  • Csemperakók
  • Csőrakók és csőszerelők
  • Daruvezetők
  • Felvonógépészek
  • Egyéb bádogosok
  • Egyéb erősáramú műszakiak
  • Egyéb gazdasági technikusok
  • Egyéb gépipari technikusok
  • Egyéb gumimunkások
  • Egyéb lakatosok
  • Egyéb mélyépítési tevékenységet folytató munkások,
  • Egyéb műszakiak, amennyiben nincsenek máshova besorolva
  • Egyéb nehéz mechanikusok
  • Egyéb padlóburkolók
  • Egyéb tüzeléstechnikai és gáztechnikai műszakiak
  • Egyéb vas-és acélkovácsoló munkások
  • Elektrotechnikusok
  • Épület- és bútorasztalosok
  • Épület-, lemez- és szerkezetlakatosok
  • Épületasztalosok
  • Épületbádogosok
  • Esztergályosok
  • Fejlesztési és folyamattechnikusok
  • Fejlesztő- és gyártástechnikusok
  • Fényezők
  • Fűtéstechnikusok
  • Gépésztechnikusok
  • Gépjármű-mechanikusok
  • Géplakatosok
  • Hegesztők, lángvágók
  • Hentesek
  • Kalkulátorok
  • Kávé- és élelmiszergyártók (Kaffe- und andere Nahrungsmittelhersteller)
  • Kőfaragók
  • Kőfaragók és szobrászok
  • Kőművesek
  • Magasabb adatfeldolgozási képesítéssel rendelkező műszakiak (mérnökök)
  • Magasabb építőipari képesítéssel rendelkező műszakiak (mérnökök)
  • Magasabb erősáramú technikai képesítéssel rendelkező műszakiak (mérnökök)
  • Magasabb gépipari képesítéssel rendelkező műszakiak (mérnökök)
  • Magasabb képesítési műszakiak (mérnökök), amennyiben nincsenek máshova besorolva
  • Magasabb tüzeléstechnikai és gáztechnikai képesítésű műszakiak (mérnökök) Marósok
  • Mezőgazdasági gépgyártók
  • Mezőgépgyártók Mozdonyvezetők és mozdonyfűtők
  • Műanyagfeldolgozók
  • Okleveles gépészmérnökök
  • Olajozók, zsírozók és rokonszakmáik
  • Optikusok
  • Padló- és padlózat(esztrich)burkolók
  • Patkoló-és kocsikészítő kovácsok
  • Projekt- és szervíztechnikusok
  • Repülésbiztonsági és más légi közlekedési szakmák
  • Szerszámkészítők, darabolók és stancoló munkások
  • Szigetelők
  • Tetőfedők
  • Tetőszigetelők (un. fekete szigetelések)
  • Útkövezők
  • Üvegesek
  • Vakolómunkások
  • Vendéglői szakácsok
  • Villanyszerelők
A frissített lista az Állami Foglalkoztatási Szolgálat, illetve az osztrák AMS oldalán is megtekinthető.

A hiányszakmákról szóló osztrák rendelet itt olvasható.

Munkaszüneti napok, ünnepnapok
  • Január 1. - Újév napja
  • Január 6. - Vízkereszt
  • Április 12. - Húsvétvasárnap
  • Április 13. - Húsvéthétfő
  • Május 1. - Munka ünnepe
  • Május 21. - Mennybemenetel
  • Május 31. - Pünkösdvasárnap
  • Június 1. - Nemzeti ünnep
  • Június 11. - Nyárünnep
  • Augusztus 15. - Nagyboldogasszony ünnepe
  • Október 26. - Nemzeti ünnep
  • November 1. - Mindenszentek
  • December 1. - A szeplőtelen fogantatás ünnepe
  • December 25. és 26. - Karácsony


Ausztriában a törvényileg meghatározott minimálbér 2009 januárjától 1000 euró.

Munkanélküli ellátás

Ausztriában a munkanélküli ellátások közé a munkanélküli járadék és munkanélküli segély tartozik.

Munkanélküli járadék (Arbeitslosengeld)

Ha egy munkavállaló elveszíti munkáját, munkanélküli ellátásra válhat jogosulttá, amennyiben eleget tesz az alábbi feltételeknek:
  • munkanélkülivé válását bejelenti az osztrák munkaügyi szolgálatnak és igényli ezt az ellátást;
  • a folyósítás ideje alatt a munkaközvetítő iroda (Arbeitsvermittlung) rendelkezésére áll, azaz munkaképes és kész minden felajánlott megfelelő állás elfogadására;
  • rendelkezik a jogosultsághoz szükséges minimális foglalkoztatottsági (biztosítási) idővel: a munkanélküliséget megelőző 24 hónapban legalább 52 hétig járulékfizetés alá eső tevékenységet folytatott (a 25 évnél fiatalabbak esetében 12 hónap alatt 26 hét). Amennyiben az igénylő nem először részesül ilyen juttatásban, akkor az elvárt foglalkoztatási idő az előző egy év alatt legalább 28 hét.
A munkanélküli járadék összege az Ausztriában utoljára szerzett bér összegéhez igazodik, feltéve, hogy a foglalkoztatás legalább 4 hétig tartott. Ennél rövidebb foglalkoztatásnál a végzett tevékenység esetében szokásos átlagkeresetet veszik alapul.

A munkanélküli járadékot a munkaviszonyban töltött napok után számolják, és a következőkből tevődik össze:
  • az alapösszeg: megfelel a napi nettó jövedelem 55%-ának (általában a mindenkori megelőző naptári év biztosításköteles bruttó átlagjövedelméből számolják ki),
  • lehetséges pótlólagos családi juttatások (ezek a magyarországi lakóhellyel rendelkező családtagokat is megilletik), valamint
  • egy minden esetben juttatott kiegészítő összeg: ezen összeg segítségével a munkanélküli járadékot minden esetben felemelik az ún. kiegyenlítési pótelőirányzat mértékéig. A felemelés révén sem kaphat azonban a munkanélküli többet, mint
    • a kiszámítási alapnak megfelelően a napi nettó jövedelem 60 %-a, ha nem jár pótlólagos családi juttatás,
    • a kiszámítási alapnak megfelelően a napi nettó jövedelem 80 %-a, ha a pótlólagos családi juttatásokat hozzászámítják.
A munkanélküli ellátás folyósításának időtartama függ a korábbi keresőtevékenység időtartamától és az életkorától is, de alapesetben legalább 20 hét, ami a következők szerint emelkedhet:
  • 30 hét: a munkanélkülivé válást megelőző 5 éven belül 156 hét kötelező munkanélküli biztosítással járó foglalkoztatási időszak megléte esetén
  • 39 hét: 40 éves kortól, a munkanélkülivé válást megelőző 10 éven belül 312 hét kötelező munkanélküli biztosítással járó foglalkoztatási időszak megléte esetén
  • 52 hét: 50 éves kortól, a munkanélkülivé válást megelőző 15 éven belül 468 hét kötelező munkanélküli biztosítással járó foglalkoztatási időszak megléte esetén.
A munkanélküli járadékot az igénylés benyújtásának napjától számítva fizetik. Az ellátást a Munkaügyi Hivatal (Arbeitsmarktservice - AMS) illetékes regionális kirendeltségén személyesen lehet igényelni.

Munkanélküli segély (Notstandshilfe)

Ha a munkanélküli járadék folyósítása megszűnt, az igénylő azonban nem talált munkát és más anyagi forrással nem rendelkezik, munkanélküli segélyben részesülhet. Ennek az ellátásnak az igénybevételéhez igazolnia kell, hogy anyagi helyzete bizonytalan. Ez a feltétel akkor teljesül, ha a rendelkezésre álló családi jövedelem nem teszi lehetővé az alapvető létszükségletek kielégítését.

Szezonális munkavállalók, akik csak a szezonális foglalkoztatás idejére léphetnek be meghatározott ideig a munkaerőpiacra, foglalkoztatásuk befejeződése után már nem állnak az osztrák munkaerőpiac rendelkezésére, ezért nincs jogosultságuk munkanélküli járadék vagy munkanélküli segély igénybevételére.

A munkanélküli járadékról és segélyről bővebben információ az AMS oldalain található.

Társadalombiztosítás


Társadalombiztosítási járulékok százalékban

A társadalombiztosítási járulékokat a fizetésből a munkáltató vonja le.


Fizetett alkalmazott

Bérmunkások


Munkáltató

Munkavállaló

Munkáltató

Munkavállaló

Nyugdíjbiztosítás

9.25

9.25

9.25

9.25

További összegek

3.30

1.00

3.30

1.00

Betegbiztosítás

3.50

3.40

3.95

3.95

Munkanélküli biztosítás

3.00

3.00

3.00

3.00

Lakásvásárlási hozzájárulás

0.50

0.50

0.50

0.50

Munkaügyi kamarai hozzájárulás

-

0.50

0.0

0.50

Balesetbiztosítás

1.40

1.30

-

1.4

Egyéb

-

-

2.1

-

IESG (Csőd biztosítás)

0.7

-

0.7

-

Összesen

21,65%

17,65%

24,2%

18,2%

 

Betegszabadság

Betegség esetén a munkáltatónak általában 6-12 hétig kell fizetnie a munkavállaló teljes bérét, és további négy hétig fizetésének felét.

Szavazás

Szerinted hasznos lehet ez az oldal?
nem !
igen !
Asztali nézet